Jak przygotować kamper do zimowego postoju?

      Lato już dawno za nami, co wiąże się z tym, że kampery, które służyły wielu osobom do realizowania wymarzonych podróży, udają się na zimowy spoczynek. Sezon jesienno-zimowy nie jest odpowiednim okresem w ciągu roku do wypoczynku w kamperach, dlatego musimy znaleźć dla nich dobre miejsce parkingowe i zapewnić im odpowiednie warunki postojowe. Przygotowanie kampera do zimowego postoju jest niezwykle istotne, szczególnie jeżeli

      temperatura będzie spadała poniżej zera.

      Co trzeba zrobić, aby przygotować kamper do zimy?

      Najwięcej uwagi i czasu należy poświęcić instalacji wodnej. Aby nasz kamper wiosną był w nienagannym stanie technicznym, powinniśmy przede wszystkim opróżnić zbiornik czystej wody i kasetę toalety, a następnie zalać ją specjalnym płynem konserwującym. Nie możemy zapomnieć o opróżnieniu bojlera z wody oraz o otworzeniu zaworu przeciw zamrożeniowego. We wszystkich kranach musimy ustawić dźwignie w pozycji otwartej w środkowym ułożeniu między ciepłą a zimną wodą. Jeżeli w kranach pozostanie jakakolwiek woda, może ona zamarznąć i spowodować uszkodzenie kranu albo głowicy. Taka awaria może stać się przyczyną przeciekania kranu. Ważną czynnością jest również uruchomienie na chwilę pompy wody, a następnie naciśnięcie przycisku spłuczki w toalecie. Musimy też opróżnić z wody filtr wstępny przy pompie. Jeżeli mamy takie możliwości, powinniśmy odłączyć pompę od instalacji i delikatnie przedmuchać wszystkie rurki sprężonym powietrzem. Jest to szczególnie istotne w przypadku kamperów, które mają zainstalowany akumulator ciśnienia.

      Kolejną ważną czynnością przygotowującą nasz kamper do zimowego postoju jest zadbanie o akumulatory. Nawet w okresie jesienno-zimowym musimy regularnie kontrolować stan ich naładowania i w razie potrzeby doładowywać je. Zazwyczaj wystarczy to robić około dwóch razy w miesiącu. Jest to ważne, ponieważ nawet odłączony od instalacji akumulator może się sam rozładować. Jeżeli pozostawimy go na dłużej w takim stanie, w końcu ulegnie zasiarczeniu i straci swoje cenne parametry. Jeżeli nie będziemy kontrolować stanu naładowania akumulatora, może okazać się, że wiosną będzie się on nadawał jedynie do wyrzucenia.

      Upewnijmy się, czy zbiornik paliwa jest napełniony do pełna i dolejmy do niego specjalny preparat zapobiegający wytrącaniu się parafiny z oleju. Najlepiej, jeżeli chociaż raz w miesiącu będziemy mogli odpalić silnik, co zapewni mu dobry stan techniczny.

      Pamiętajmy, żeby odpowiednio zabezpieczyć na zimę także karoserię naszego kampera. Najpierw dokładnie go umyjmy, a następnie pokryjmy lakier specjalistycznym woskiem. Gdy karoseria będzie już przygotowana, możemy nakryć nasz pojazd specjalną plandeką przeznaczoną do tego celu. Unikajmy stosowania folii, ponieważ nie zapewni ona właściwej cyrkulacji powietrza.

      Nie mniej istotne jest odpowiednie zadbanie o wnętrze kampera. Pamiętajmy, aby przed zimowym postojem odłączyć i wyciągnąć z niego butlę gazową. Musimy także dokładnie umyć lodówkę i koniecznie pozostawić ją lekko uchyloną na cały ten okres. Warto wyjąć z łóżek materace i ustawić je w pozycji pionowej albo zabrać do domu. Całą pościel i wszystkie dywany powinniśmy spakować i przenieść do domu. Doskonałym pomysłem jest zostawienie wewnątrz pochłaniacza wilgoci. Podczas okresu spoczynku, gdy nie kręcimy się po wnętrzu kampera, mogą zamieszkać w nim nieproszeni goście, czyli najczęściej myszy i inne gryzonie. Jeżeli nie chcemy wiosną znaleźć zniszczeń dokonanych przez małe ząbki, powinniśmy pomyśleć o ustawieniu w kilku miejscach pułapek na myszy albo zainwestować w elektroniczny odstraszacz gryzoni.

      Back to top