Czy prowadzenie kampera wymaga specjalnych uprawnień?

      W każdym zakątku świata, w którym można spotkać turystów, spotkać też łatwo kampery – mobilne domy na kółkach. Są świetnym rozwiązaniem na wycieczki objazdowe czy wakacje na własnych warunkach, dlatego coraz więcej osób wybiera ten właśnie sposób podróżowania. W tym momencie należy zadać sobie pytanie: jakie uprawnienia należy posiadać, aby móc prowadzić pojazd typu kamper? Na co warto zwrócić uwagę?

      Jazda kamperem – jak wygląda?

       

      Jest zasadnicza różnica pomiędzy prowadzeniem zwykłego samochodu osobowego a dużego, ciężkiego kampera. W kamperze – tak jak w domu –  znajdują się  łóżka, toaleta, kuchenka, a nawet prysznic. Wszystko to, co pozwala wygodnie mieszkać w kamperze, musi też swoje ważyć. Oznacza to też, że manewrowanie tego typu pojazdem jest z pewnością trudniejsze niż poruszanie się zwinnym miejskim autem. Przede wszystkim kierowca musi pamiętać o szerokości i wysokości kampera, który prowadzi. W związku z tymi parametrami należy zawsze zachować większą niż zazwyczaj odległość od mijanych pojazdów czy innych przeszkód, takich jak choćby gałęzie przydrożnych drzew. W manewrowaniu bardzo pomocna jest kamera cofania, która pomoże bezpiecznie zaparkować pojazd bądź wycofać nim w trudnych warunkach. Masę kampera, trzeba wziąć pod uwagę szczególnie w przypadku hamowania bądź wjeżdżania pod górę. Oczywiście kwestia prędkości także nie jest tu bez znaczenia. To, że kamper jest duży, nie oznacza, że musimy poruszać się nim powoli. Większość nowszych pojazdów tego typu bez problemu osiąga autostradowe prędkości. Należy jednak szczególnie uważać, jadąc wyboistą, bądź nieutwardzoną drogą, jakie często możemy spotkać w pobliżu różnego rodzaju kempingów. Gdy w takich warunkach nie dostosujemy odpowiednio prędkości, pojazd zacznie głośno dawać nam o tym znać, a rzeczy osobiste czy wyposażenie kampera pozostawione w części mieszkalnej mogą nawet pospadać z półek bądź poprzewracać się.

       

      Uprawnienia

       

      Skoro wiemy już, jaka jest różnica między prowadzeniem zwykłego samochodu a kampera, zastanówmy się teraz, jak różnią się w tych dwóch przypadkach wymagania odnośnie uprawnień. Kluczową kwestią według prawa jest tutaj jeden parametr – Dopuszczalna Masa Całkowita, czyli DMC. Posiadając prawo jazdy kategorii B, czyli uprawniające nas do poruszania się samochodami osobowymi i pojazdami o DMC mniejszej lub równej 3500 kg, możemy prowadzić także kampery o takiej Dopuszczalnej Masie Całkowitej. Większość kamperów w Polsce ma taką właśnie masę wpisaną w dowodzie rejestracyjnym – poniżej 3,5 tony, co oznacza, że spokojnie możemy legalnie prowadzić je, posiadając prawo jazdy kategorii B. Zdarzają się jednak większe, luksusowe kampery przekraczające tę wartość. Gdybyśmy chcieli prowadzić taki kamper, musimy posiadać prawo jazdy kategorii C1 lub C – w zależności od faktycznej Dopuszczalnej Masy Całkowitej pojazdu. Należy też pamiętać, że prowadząc pojazd o tak dużej DMC (>3,5 t) podlegamy m.in. innym ograniczeniom prędkości na autostradach czy opłatom tam pobieranym. Dlatego podstawową kwestią przy kupowaniu bądź wypożyczaniu pojazdu typu kamper jest sprawdzenie jego Dopuszczalnej Masy Całkowitej, abyśmy mogli ocenić czy na pewno będziemy mogli się nim poruszać na podstawie prawa jazdy kategorii B. Należy przy tym pamiętać, że gdybyśmy chcieli dodatkowo wieźć ze sobą jakąkolwiek przyczepkę, także musimy sprawdzić wymogi odnośnie DMC całego zestawu. W naszej firmie CAMPERY MTM zawsze informujemy o takich najważniejszych parametrach, a także z chęcią pomagamy w doborze kampera idealnego dla kierowcy i jego doświadczenia.

      Back to top