Camping Esterel we Francji

   Ostatnio odwiedziliśmy Lazurowe Wybrzeże, gdzie stacjonowaliśmy na przepięknym kempingu Esterel. Podróż była daleka ale wszelkie trudny wynagrodziły nam przepiękne plenery i bardzo komfortowy kemping.

   Kemping Esterel

    

   Kemping jest położony w masywie Esterel, charakteryzującym się niezwykłą, czerwono – rudą barwą skał. Cały masyw jest niezwykle malowniczy, leży pomiędzy Niceą a Saint Tropez. Kemping Esterel położony jest w spokojnym miejscu na obrzeżach Saint Raphael,  w odległości ok. 3 km od morza. Na kempingu jest spory obszar wydzielony dla kamperów i przyczep, obok znajdują się bardzo dobrze utrzymane sanitariaty. Pozostałą część tarasowo zaprojektowanego obszaru zajmują mobile home. Kemping jest duży, posiada świetną część basenową – aqua park ze zjeżdżalniami i atrakcjami dla najmłodszych a także 2 baseny z podgrzewana wodą większy, przeznaczony dla starszych oraz brodzik.Obok kompleksu basenów znajdziemy lunch bar i restaurację a także kilka sezonowych barów serwujących drinki, kawę i lody. Dobrze wyposażony sklep spożywczy ze świeżym pieczywem każdego ranka na pewno jest sporym ułatwieniem. Dodatkowo jest sklep z odzieżą i drobnymi pamiątkami. Kemping jest 5 gwiazdkowy i tak też go oceniamy.

    

   Co zobaczyć w okolicach kempingu Esterel

    

   Sam masyw jest przepiękny i bardzo malowniczy więc dla wielbicieli pieszych wędrówek może stanowić główna atrakcję pobytu. Świetnym pomysłem jest także przywiezienie ze sobą rowerów (wypożyczenie jest dosyć kosztowne) i organizowanie sobie wycieczek po okolicznych lasach. Teren jest pagórkowaty więc z pewnością spalimy trochę kalorii w trakcie jazdy 🙂 Poza tymi atrakcjami możemy korzystać z tradycyjnych dla Lazurowego Wybrzeża przyjemności – plażowania, kąpieli i leniwego zwiedzania uroczych miasteczek. Klimat jest do tego znakomity, z pewnością nie zaznamy nudy. Dla wielbicieli pływania jachtami i motorówkami czeka spory wybór łodzi przeznaczonych do wynajmu, które zaspokoją najbardziej wyszukane gusta. Nie wspominając o lotach helikopterem w trakcie których można podziwiać zachodnie Włochy, Monako i Lazurowe Wybrzeże. Zarówno poszukiwacze przygód jak i miłośnicy natury i spokoju znajdą dla siebie wiele atrakcji. Można powiedzieć, że jest to miejsce idealne, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi.

    

   Dojazd na camping Esterel

    

   Dojazd z Polski na Lazurowe Wybrzeże jest bardzo komfortowy choć podróż jest dosyć daleka. Z południa Polski to ok. 1700 km, a najkrótsza trasa prowadzi przez Czechy, Austrię, Włochy gdzie przekraczamy granicę z Francją. Niemal 100% drogi to świetnie utrzymane autostrady więc korki nam raczej nie grożą.Po drodze mamy do dyspozycji ogromną liczbę miejsc przeznaczonych do postoju i stacji benzynowych więc z nocnym odpoczynkiem nie ma najmniejszego problemu. Średni czas przejazdu bez postojów to ok. 14 h więc należy przygotować się na jakieś 20 h jazdy.

    

   Ceny

    

   Koszty autostrad w Czechach i Austrii są niskie, kupujemy czasową winietę i mamy z głowy. Włoch i Francja są kosztowne pod tym względem, płacimy za określone odcinki autostrady, we Włoszech przy wyjazdach a we Francji przy wjeździe i wyjeździe. Przykładowo nas, jadących z Katowic, koszty autostrad wyniosły ok. 200 EUR w 2 strony. W Austrii i we gry maszyny za darmo Francji paliwo jest niewiele droższe niż w Polsce (ok. 1,5 EUR za 95), natomiast we Włoszech to już koszt ok. 1,9 EUR. Po wielu pobytach we Włoszech, we Francji zaskoczyły nas niskie ceny żywności w sklepach. W sieciach Lidl, Inter Marche czy Leclerc ceny są zbliżone do polskich, podobnie zresztą w innych sklepach. Podobnie z kolei jak we Włoszech, ceny posiłków w restauracjach są wysokie. Ceny podstawowych dań zaczynają się od 15-20 EUR, często nawet od 30. Posiłek jednodaniowy bez przystawek i deserów, z napojami dla 4 osobowej rodziny to koszt 100-150 EUR.

    

    

   Back to top