Na jakie rzeczy warto zwrócić uwagę podczas pierwszych jazd kamperem?

      Na początek dobra informacja – nie ma osoby posiadającej prawo jazdy kategorii B i dobrze radzącej sobie za kierownicą, która mogłaby nie poradzić sobie za kierownicą kampera. Na początku należy poznać auto oraz kilka zasad, jakimi powinniśmy się kierować prowadząc kamper i nasza pierwsza podróż kamperem nie będzie miała przykrych konsekwencji.

      Po pierwsze – lusterka kampera

      Musimy je ustawić w taki sposób aby wyeliminować tzw. „martwe pole”. W kamperze nie mamy trzeciego lusterka, dlatego musimy się do tego przyzwyczaić, że korzystamy wyłącznie z tych zewnętrznych. Lusterka ustawiamy tak, aby pojawił się w nich cały kamper wraz z kawałkiem jezdni.

      Po drugie – zadaszenia i inne powierzchnie z ograniczeniem wysokości

      Jeżdżąc samochodem osobowym nie musimy zawracać sobie głowy zwracaniem uwagi na takie ograniczenia. Kamperem już jak najbardziej tak. Jest wiele miejsce, w które nie wjedziemy. Kamper może mierzyć ok. 3 metrów, zatem nasza uwaga powinna być szczególnie wyostrzona na zadaszonych stacjach, wszelkich parkingach z daszkiem czy nawet w punktach poboru opłat.

      Po trzecie – kamperem wyprzedzamy ostrożnie

      Pamiętajmy, że jedziemy długim pojazdem, zatem wszelkie manewry na drodze należy odpowiednio zaplanować. Wyprzedzamy gdy mamy odpowiednie warunki, tzn mamy pewność, że odjechaliśmy już na wystarczającą odległość od samochodu, który wyprzedzamy.

      Po czwarte – maksymalna prędkość kampera

      Komfortowa prędkość dla kampera to ok. 120-130 km/h. Ponieważ kamper jest pojazdem ciężkim, dosyć mocno da się odczuć zwiększone zużycie paliwa po przekroczeniu 110/120 km/h. Warto o tym pamiętać.

      Po piąte – czynności które należy wykonać po przyjeździe na kemping

      Gdy dojedziemy do kempingu, najpierw powinniśmy uzupełnić zapasy wody. W zalezności od rodzaju kempingu, będziemy musieli podjechać w określone miejsce, bądź też woda będzie się znajdowała w miejscu parkowania.

      Kolejną czynnością jest podpięcie się do prądu w celu naładowania akumulatora. Następnie zadbajmy o odpowiednie wypoziomowanie naszego kampera, tak aby wygodnie nam się go użytkowało na miejscu. Do tego służą podkładki, które zazwyczaj kamper posiada na wyposażeniu.

      Ponadto należy pamiętać o zgodnym z instrukcją usuwaniu nieczystości z toalety a także brudnej wody powstałej z mycia oraz zmywania naczyń. Wystarczy podjechać w oznaczone na kempingu miejsce, odkręcić zawór (zazwyczaj pod amperem) i wylać nieczystości.

      Każdy kolejny wyjazd sprawi, że będziemy się czuli pewniej za kierownicą kampera. Nie należy się bać ani zrażać pierwszymi trudnościami – już po kilkudziesięciu przejechanych kilometrach poczujemy się pewniej i złapiemy bakcyla.

      Back to top