Kamper na każdą porę roku, czyli kilka słów o ogrzewaniu kamperów

Większość z nas myśląc o podróży kamperem, widzi oczyma wyobraźni słońce, piasek i wakacyjny kemping, na którym stacjonuje kamper, a w nim wesoła gromada opalonych ludzi. Jednak jest spore grono osób podróżujących kamperem przez okrągły rok, w różnych strefach klimatycznych. Ogrzewanie kampera w takiej sytuacji staje się rzeczą niezbędną. W trakcie wyjazdu jesienią bądź zimą, poza izolacją cieplną z pewnością konieczne będzie także ogrzewanie kampera.

Ogrzewanie kampera – jak ogrzewany jest domek na kółkach?

Najczęściej kampery są ogrzewane za pomocą piecyków gazowych zasilanych gazem z butli. Drugim rozwiązaniem stosowanym w kamperach jest ogrzewanie olejem napędowym . Ciepło powstaje z procesu spalania mieszanki paliwowo – powietrznej w komorze spalania. Ze względu na czynnik podgrzewany i emitujący ciepło, ogrzewanie można podzielić na powietrzne i wodne.

U nas kupisz nowe kampery.

Powietrzne działa na zasadzie suszarki, podgrzewa się w pomieszczeniu. Zaletą jest to, że ogrzewanie tego typu działa cicho, jest nisko kosztowe i daje uczucie ciepła niemal natychmiast. Wodne ogrzewanie postojowe wytwarzane jest poprzez wdmuchiwanie do wnętrza ciepłego powietrza. W najbardziej luksusowych modelach kamperów, produkowanych na rynek skandynawski, ogrzewanie działa identycznie jak domowe c.o.

Obecnie coraz częściej spotyka się w kamperach urządzenia 2w1, służące latem do chłodzenia (klimatyzator) a zimą do ogrzewania. Są one bardzo praktyczne, pomimo że droższe to jednak ekonomiczne ponieważ wydatek szybciej się zwróci chłodząc latem a grzejąc zimą.

Zanim zdecydujemy się na zakup kampera warto rozważyć, jaki rodzaj ogrzewania chcemy w nim mieć, gdyż będzie to miało spory wpływ na przyszłe koszty eksploatacyjne oraz na nasz komfort podróżowania. Dla osób, które podróżują kamperem bez względu temperatury panujące na zewnątrz, sposób ogrzewania to istotna kwestia, której warto się bliżej przyjrzeć.

Leave comments

camperymtm