Jak przygotować campera do zimy

Dla tych z nas, którzy korzystają z uroków kampera w sezonie letnim, czas wyjazdów się skończył. Poniżej podpowiadamy jak sprawić aby nasz kamper był sprawny i gotowy na nowe przygody wiosną. Poza tym powinniśmy znaleźć miejsce, w którym będzie mógł bezpiecznie przezimować.

Dlaczego należy przygotować kampera do postoju?

Przygotowanie campera do dłuższego postoju jest bardzo ważne z kilku powodów. Dołożenie starań do tego tematu pomoże nam zapobiec takim problemom jak niechciana wilgoć czy problemy techniczne z uruchomieniem silnika i urządzeń znajdujących się we wnętrzu naszego campera.

Jak przygotować campera do zimy i dłuższego postoju?

   1. Na początek umyj samochód i zabezpiecz lakier woskiem.
   2. Wnętrze należy posprzątać, usuwając wszelkie śmieci oraz zbędne rzeczy (materace, koce, kołdry, dywaniki, ubrania).
   3. Należy opróżnić wszystkie zbiorniki wody a krany pozostawić odkręcone.
   4. To samo robimy z zawartością WC, zalewając zbiornik na koniec płynem konserwującym.
   5. Zatankuj samochód do pełna, można także dodać specjalny płyn zapobiegający wytrącaniu się parafiny.
   6. Wyciągamy z auta butlę gazową;
   7. Wyjmujemy akumulator;
   8. Opróżniamy i myjemy lodówkę, pozostawiając ja niedomkniętą, podobnie postępujemy z wszelkimi szafkami i otworami wentylacyjnymi;
   9. Tankujemy samochód do pełna (najlepiej zróbmy to zanim zabierzemy się za resztę z listy :)), kontrolujemy stan płynów (olej, płyn do chłodnicy) i w razie potrzeby dolewamy, pamiętajmy aby płyn do chłodnicy był przystosowany do niskich temperatur;
   10. Do środka campera możemy włożyć pochłaniacz wilgoci… po czym odstawiamy samochód w odpowiednie miejsce.

  Oferta nowych kamperów dostępna jest tutaj.

  Jakie miejsce postojowe wybrać dla campera na zimę?

  Kamper powinien być zaparkowany w bezpiecznym miejscu w taki sposób aby nie przeszkadzał. Jeśli posiadamy dom i duży samochód nam nie przeszkadza, bez problemu możemy go pozostawić na posesji. Jeżeli jednak nie dysponujemy kawałkiem wolnej przestrzeni, wtedy najlepiej znaleźć strzeżony parking. Najlepiej aby było to zaufane miejsce, z pełnym monitoringiem, ogrodzeniem i oświetleniem. Idealnie byłoby, gdyby była możliwość zaparkowania pod zadaszeniem, wówczas odchodzi nam problem odśnieżania samochodu (bo powinniśmy to regularnie robić jeżeli auto zostanie przysypane śniegiem). Z uwagi na fakt, że na miejsce postoju naszego kampera będziemy musieli dojechać przynajmniej raz w miesiącu, najlepiej aby było ono blisko naszego  miejsca zamieszkania. Nie powinno sie zakrywać campera folią, ponieważ ważne jest aby odbywała się cyrkulacja powietrza. Nie pozostawiajmy pojazdu na zaciągniętym hamulcu ręcznym – najlepiej ułożyć zabezpieczenie pod kołami.

  Pamiętajmy aby odpalać kampera przynajmniej raz na miesiąc.

   

Leave comments

camperymtm