Blog

Artykuły i ciekawostki ze świata kamperów

Czy Polska to kraj przyjazny kamperowcom?

  • Blog
  • Możliwość komentowania Czy Polska to kraj przyjazny kamperowcom? została wyłączona

Wakacje, wczasy, urlop w kamperze to sposób na udany wypoczynek blisko natury bez konieczności rezygnowania z wygód, jak to bywa np. podczas wypoczynku pod namiotem. Podróżując kamperem mamy nie tylko wygodne miejsce do spania zawsze ze sobą, ale również nie jesteśmy ograniczeniu różnego rodzaju rezerwacjami miejsc w pokojach, czy też „nietrafionym” towarzystwem sąsiadów. Czy jednak Polska to kraj przyjazny kamperowcom? Czy biorąc pod uwagę turystykę w aspekcie nastawienia do drugiego człowieka, organizacji kempingów Polska jest warta uwagi, czy lepiej wyruszyć na kamperem na wczasy do sąsiednich krajów?

Piękno kraju vs standardy pól kempingowych

Polska jest niezwykle malowniczym krajem. Jako jedno z nielicznych krajów w Europie może pochwalić się jednoczesnym dostępem i do morza i do gór. Do tego niemal pod każdą szerokością geograficzną kryje w sobie bogactwo zabytków architektonicznych, pomników przyrody, miejsc urzekających nie tylko krajobrazem, ale też unikalną fauną i florą. Jednak jeśli piękno naszego kraju zderzymy z warunkami, jakie panują na polskich kempingach, Polska wypada dość blado. Mimo z roku na rok rosnącej popularności podróżowania kamperem nadal w niektórych regionach kraju można mieć spory problem ze znalezieniem kampingów całorocznych, czy też zlokalizowanych w dobrej, atrakcyjnej okolicy, których, jak wspominaliśmy, w Polsce nie brakuje. Nie chodzi tu o samą infrastrukturę, jaką oferuje kemping, ale o podstawowy jak np. czystość i przyjazna atmosfera.

Bliskość przyrody na kempingu

Z roku na rok jest jednak coraz lepiej pod względem organizacji miejsc kempingowych w Polsce. Nie ukrywamy, że sporo jeszcze trzeba pracy przed właścicielami kempingów, aby dogonić w standardach, infrastrukturze i udogodnieniach dla turystów, ale już dziś jest całkiem sporo miejsc, które zapewnią nie tylko bliskość natury, ale również wygodne, bezpieczne miejsce na wypoczynek.

Idealne miejsce kempingowe będzie zachęcać do zatrzymania się na nim już na pierwszy rzut oka. Warte uwagi są te miejsca, które oferują nie tylko utrzymane parcele, czyste sanitariaty, ale również atrakcyjną lokalizację przystępne ceny. Jeśli chodzi o ceny pobytu na kempingu, warto sprawdzić sposób obliczania opłat dobowych, gdyż zdarzają się wciąż punkty, które szukają sposobu na dodatkowy zarobek, doliczając do rzeczywistych spędzonych dób na kempingu dodatkową dobę (w dniu przyjazdu). Kempingi o najwyższym standardzie mają do dyspozycji kempingowców pralnie, przestronne wiaty z ławkami i stolikami biesiadnymi, czy też atrakcyjne formy spędzania wolnego czasu jak boiska do koszykówki, tenisa, place zabaw, czy te park linowy.

Reasumując, Polska staje się powoli krajem przyjaznym kamperowcom, ale jeszcze sporo pracy czeka ja do zrobienia. Wciąż wiele miejsc kempingowych zdaje się nie widzieć różnicy między kempingiem a polem namiotowym i tym samym zapomina o podstawowych udogodnieniach dla kamperowców jak zrzutnia wody szarej, miejsce do oczyszczania toalety, czy też kran, z którego można wygodnie zatankować świeżą wodę do kampera.

camperymtm